מה זה NLP?

NLP משמש להתפתחות אישית ולהצלחה בעסקים.

NLP זו הדרך להבין כיצד אנשים מארגנים את המחשבות , הרגשות, השפה וההתנהגות , המייצרים יחדיו את התוצאות שהם משיגים. NLP מכיל כלים המאפשרים למידת גאוניותם של אנשים אלו המייצרים תוצאות יוצאות דופן כך שניתן יהיה לשכפל תוצאות אלו גם אצל האחרים.

נקודת מפתח ב-NLP היא ההבחנה שמפת העולם הפנימית היא ייחודית לכל אחד והיא תוצר של הדרך בה אנו מסננים, קולטים ותופסים את המידע אותו אנו סופגים באמצעות חמשת החושים שלנו: ראייה, שמיעה, תחושה , ריח וטעם.

Neuro - כל אדם מפתח לעצמו מערכת סינון ייחודית לעיבוד מיליוני יחידות המידע הנקלטות באמצעות החושים. מפת העולם הראשונית מכילה תמונות, קולות, מודעות לתחושות, ריחות וטעמים המגיעים למוח באמצעות תהליכים במערכת העצבים.

Linguistic - זהו השלב השני ביצירת מפת העולם שלנו בו אנו מעניקים משמעות אישית באמצעות הצמדת תוויות שפה לתמונות הפנימיות, הקולות, התחושות, הריחות והטעמים - ובכך יוצרים את המודעות היומיומית שלנו או את מה שאנחנו קוראים לו: מציאות.השלב השני הזה נקרא: המפה הלשונית.

Programming - ההתנהגות הנוצרת כתוצאה מתהליכי הסינון העיצביים והמפה הלשונית.

what is nlp

כיצד התחיל ה-NLP

בשנות ה- 70' של המאה הקודמת כאשר סטודנט נלהב (ריצ'רד בנדלר) ופרופסור מאונברסיטת סנטה קראוז בקליפורניה, ארה"ב,(ג'ון גרינדר) הוקסמו מהגאוניות האנושית שבאה לידי ביטוי בתוצאות יוצאות דופן אצל אנשים מסוימים. סקרנותם הגדולה והתצפיות שערכו איפשרו להם לחשוף את דפוסי ההתנהגות היחודיים לגאונים בולטים במיוחד.

הפעולה החשובה ביותר שהם ביצעו נקראת "מודלינג" והיא גם נחשבת למרכיב החשוב ביותר ב-NLP. מודלינג - זהו תהליך בו נלמדים דפוסי השפה וההתנהגות בהקשר לתחום הגאוניות של האדם.

בנדלר וגרינדר החלו את חקירתם באמצעות שלושה "גאונים" בולטים: וירג'יניה סאטיר, פריץ פרלס ומילטון אריקסון. שלושה גאונים אלו מתחום הטיפול הנפשי, חוללו שינויים יוצאי דופן באנשים איתם עבדו. הגאוניות שלהם הייתה ברמת תת המודע, זה לא היה משהו שניתן להבחין בו על פני השטח. כאשר הם נשאלו, מה מייחד אותם, לא הייתה להם תשובה ברורה אם בכלל. גרינדר ובנדלר ישבו במחיצתם כאשר הם סופגים כל תנועה , כל מילה, כל הבעה.

עם מעט ידע בתחומם של גאונים אלו ועם מעט ידע בתחום הפסיכוטרפיה, בנדלר וגרינדר במהלך שנתיים של חקירה מלאת התלהבות ותשוקה בודדו את תבניות ההתנהגות של הגאונים, ויצרו מודלים מובנים לשיכפול הגאוניות וכך למעשה נולד ה-NLP.

גרינדר ובנדלר אספו סביבם חבורה של אנשים שמטרתם ללמוד יותר ויותר על ההתנהגות והמצוינות האנושית. אל החבורה הזו הצטרף אנטרופולוג בעל שם עולמי, גרגורי בייטסון.

ב-1975 פרסמו בנדלר וגרינדר את שני המודלים הראשונים של ה-NLP , "Structure of Magic 1,2 " . ספרים אלו זכו לפרסום רב, ותחום ה-NLP החל להתפרסם בעולם. אנשים מתחומי הטיפול, ההתנהגות, התקשורת הבינו שיש כאן הזדמנות עבורם ללמוד כלי באמצעותו הם יוכלו להיות הגאונים בתחומם ולהפיק גם הם תוצאות מדהימות ויוצאות דופן.

גרינדר ובנדלר החלו להעביר קורסים בהם לימדו יישומים שונים של המודלים שחשפו.הקורסים האלו של גרינדר ובנדלר הוכיחו שהמודלים של ה-NLP ניתנים להעברה לאחרים, כלומר שאלו שלמדו אותם יכלו ליישם אותם בהצלחה בתחומים שלהם.

 

קורסי NLP

כתחום המושך אנשים רבים כל כך, קיימים מקומות רבים וקורסים רבים מוצעים בשמות, צורות וגדלים שונים, חלקם מצוינים, חלקם טובים ורבים ממוצעים ואפילו פחות מזה.

יוסי קדמי גאה ברמה, בתכנים ובדרך בה הקורסים מועברים. בכדי לחוות ולקלוט את איכות הקורסים יש לשמוע משובים של בוגרים.

 

NLP Practitioner

בוגר הקורס יכול להשתמש בכישורים שרכש לצורך הנחיית אחרים, קבוצות, עבודה בחברות. NLP מספק תהליכים מדהימים המאפשרים שינוי והעצמה ליחידים או קבוצות.

 

קורסים נוספים

NLP Master Practitioner

HypnoCoaching

 

יישומים של NLP

  • תהליכי שינוי
  • חינוך
  • מכירות
  • מנהיגות
  • טיפול
  • ספורט
  • ניהול
  • מו"מ
  • גישור

אז מה שהתחיל בסקרנות ורצון ללמוד את סוד הקסם של הגאונים, התפתח עכשיו לתחום בינלאומי הנוגע באינסוף תחומים כך שאנשים שלמדו בקורסי NLP יכולים להפיק בחיים האישיים שלהם ובחיים המקצועיים תוצאות יוצאות דופן ולעיתים רבות להחשב כגאונים בתחומם.

ישנם כיום למעלה מ-1000 ספרים שנכתבו בתחום ה-NLP והמתייחסים לפסיכולוגיה, מכירות, ניהול משא ומתן, ניהול, הורות ודרכים לשיפור מיומנויות למידה. ישנם אלפי קורסים ברחבי העולם המלמדים NLP, למעלה מ- 25,000 איש בשנה מסיימים תהליכי הכשרה ואימון בתחום בעולם כולו. משנה לשנה יותר ויותר אירגונים מבינים את החשיבות העצומה שיש בלימוד ה-NLP והיישומים השונים שלו. המרכז של יוסי קדמי שמח להיות המוביל בתחומו.