מדוע NLP זו אינה שיטה

 

 

ישנן שיטות רבות שעוזרות לאנשים לעשות שינוי, להתגבר על מכשולים, לפרוץ ולהגיע למטרות נכספות. רוב השיטות האלו הן פיתוחים של אנשים שמתוך התנסות יצרו כלים שמניבים תוצאות,

ישנן שיטות אחרות שהגיעו באמצעות התנסויות מקריות, תיקשורים ואמצעים אחרים, NLP אינו אחת מהשיטות הללו.

מפתחי ה-NLP ד"ר ריצ'רד בנדלר וד"ר ג'ון גרינדר שהיו בתחילת שנות ה-70 של המאה הקודמת שני חוקרים סקרנים.

ריצ'רד בנדלר כסטודנט באונ' סנטה קרוז שבקליפורניה קיבל עבודה לערוך סרטים על עבודתו של פריץ פרלס מפתח הגשטלט. בנדלר בעודו עוסק בעריכת הסרטים הוקסם מהיכולות שהפגין פרלס, וכתוצאה מכך החליט להעמיק ולחקור מה הופך את עבודתו של פרלס לכל כך מיוחדת המניבה תוצאות יוצאות דופן, בעוד ישנם אחרים שמבצעים עבודה דומה אך התוצאות שלהם פחותות.

בנדלר ישב במשך תקופה ולמד את הסרטים של פרלס ממש בע"פ הוא ידע לצטט מילים שפרלס השתמש בהם, הוא למד תנועות שפרלס ביצע, הוא חיקה את אינטונציית הדיבור שלו ועם הכלים האלו התחיל לעבוד עם אנשים ולארגן קבוצות עבודה. התוצאות בקבוצות העבודה הדהימו אפילו את בנדלר, הוא הבין שיש פה איזושהי תגלית.

מאחר ובנדלר היה סטודנט למתמטיקה היו חסרים לו הכלים לחקירה מה מוביל לתוצאות הנפלאות הללו.

בנדלר פנה למרצה לבלשנות ד"ר ג'ון גרינדר באונ' סנטה קרוז וביקש ממנו לבוא ולצפות בו בעבודתו,

גרינדר שצפה במס' מפגשים התחיל לזהות במומחיותו תבניות לשון ודפוסי התנהגות שבהם השתמש בנדלר.

מרגע זה בנדלר וגרינדר הבינו שהם עלו על משהו חדש ומסעיר.

מנקודת זמן זו החלו בנדלר וגרינדר לחקור מצוינות של אנשים בולטים בתחומם באמצעות "מודלינג"

הם עשו זאת עם ההיפנוטרפיסט מילטון אריקסון שחולל מהפכים מדהימים בחייהם של אנשים במקומות בהם אחרים לא הצליחו, ודמות נוספת שהם עשו לה מודלינג היא וירג'ינה סטיר שהיתה מטפלת משפחתית שחוללה ניסים בתוך משפחות (אפשר לראות ביוטיוב סרטים נפלאים על עבודתה).

בתקופה זו בילו בנדלר וגרינדר ימים ולילות במרפאתו של מילטון אריקסון כאשר הם מבצעים מודלינג לעבודתו.

מילטון אריקסון היה בילדותו חולה פוליו וכתוצאה מכך היה ישוב בכסא גלגלים ודיבר בנימת קול צרודה. למרות מגבלותיו הצליח להפנט ולהעביר סוגסטיות ששינו דברים עמוקים מאוד אצל מטופליו.

בנדלר מספר שבמודלינג הזה הם ישבו כמוהו עם אותה תנוחת יד באותה זווית ראש, חיקו את התנועות שלו, את נימת הקול שלו והכניסו את עצמם למעשה למצב בו הם הפכו להיות מילטון אריקסון, באמצעות שימוש בדרך החשיבה שלו, באמונות שלו, בתבניות המחשבה שלו וממש בשפה בה הוא משתמש, בקיצור הם עשו כל מאמץ להשתמש בכל מאפיין מתוך עולמו החיצוני והפנימי.

התוצאות שלהם היו מרעישות אך פה גם קרה משהו שהפחיד אותם, בסוף יום העבודה היתה לבנדלר ולגרינדר תחושה מפחידה של שיתוק בגפיים התחתונות ובשרירי הפנים, היה ברור להם שהם הפכו להיות מילטון אריקסון בהווייתם ולכן גם הניבו תוצאות מרעישות.

מנקודת זמן זו החל להתפתח ה-NLP כחקר המצוינות האנושית. בנדלר , גרינדר וקבוצה של חוקרים סקרנים שהייתה שותפה לעבודה שלהם, החלו לעשות מודלינג לאנשים שונים המצטיינים בתחומם.

בשנים אלו הפכו החוקרים הנלהבים את תוצאות המודלינג לתהליכים מובנים אותם ניתן ללמוד ובאמצעותם להנחות אנשים אחרים לצאת ממצוקות וקשיים כמו: פוביות, הרגלים בעיתיים, מחשבות טורדניות, שינוי אמונות בעייתיות וכמובן השגת מטרות נכספות.

זהו למעשה ה-NLP

ולכן NLP זו אינה שיטה , NLP זו הדרך שבאמצעותה ניתן להפוך כל התנהגות ותופעה אנושית לתהליך מובנה שניתן להשתמש בו ככלי לעבודה עם אחרים.

לדוגמה: נניח שאתה סובל מכאבי ראש ותוך כדי התנסות גילית שבמידה ואתה עוצם את העיניים, חושב על משהו שגורם לך הרגשה מאוד נעימה, לוחץ על רכת ימין שלך ונושם במשך 3 דק' נשימות עמוקות - כאב הראש הולך ונחלש עד שהוא נעלם.

למעשה פיתחת שיטה להפחתת והעלמת כאב ראש, שיטה שיש לה מבנה מסוים ומניבה תוצאות מצוינות.

מבחינת ה-NLP  פיתחת תהליך  NLPוזאת למרות שאולי אין לך מושג מה זה NLP.

פיתחת למעשה תהליך שאינו מתעסק בתוכן של הדברים אלא במרכיבים אותם כל אחד יכול לבצע מתוך עולמו.

מה שהופך את זה ל-NLP זה שבשיטה שפיתחת אין כניסה לתוכן אלא רק למבנה. למה הכוונה? – אילו היית אומר שכדי להשתחרר מכאב הראש אתה צריך לחשוב על ציפורים נודדות, לדמיין צבע אדום ולהריח את ריח הים – במקרה כזה אתה כבר נכנס לתוכן ושיטה כזו היא כבר איננה NLP.

תהליכי הNLP ללא יוצר מן הכלל מתמקדים בתהליך בלבד ואינם נכנסים לפרטים העוסקים בתוכן.

אחת הסיבות שמובילות את מפתחי הNLP לנהוג בצורה כזו היא ההנחה שלכל אחד מאיתנו יש עולם פנימי שונה ומה שמתאים לאחד איננו מתאים בהכרח לאחר.

זו גם אחת ההבחנות המובהקות המבדילות בין דמיון מודרך לNLP.

שוב – NLP מתמקד בתהליך בלבד ואיננו נכנס לתוכן.

ההבחנה הזו בין תהליך לתוכן וההתמקדות בתהליך בלבד הופך את הNLP לכל כך ייחודי ויעיל מאחר וכאשר אתה מנחה בתהליכי הNLP אתה מתאים את התהליך לעולמו של המונחה.

לדוגמא: בשיטות רבות כמו גם בדמיון מודרך אתה יכול למצוא תהליכים בהם אתה מתבקש לדוגמא: "דמיין נחל ודמיין שבנחל הזה שטה סירה ובסירה אתה מבחין בילד קטן שהוא למעשה מי שאתה בילדותך..."

תהליך מסוג זה אינו קיים בNLP, מנחה NLP יאמר לך את המשפט הבא: "דמיין מקום בטבע שמתאים ונעים לך ואפשר לעצמך לדמיין את דמותך כילד ניצבת במקום מסוים, או יושבת או עושה משהו אחר..."

ההבדל בין שני המשפטים האלו הוא הבדל עצום. אין לך אף פעם מושג מה התחושה שיש למונחה שלך כלפי נחל, אולי קרה לו איזה אסון בנחל..., באותה מידה אין לך מושג איזה אסוציאציות יש לו בהקשר לסירה.

ניהול תהליכים ברמת תוכן פותח לפניך כמנחה ובפני המונחה שלך אפשרויות אין סופיות.

אם מרתק אותך ללמוד ולהנחות NLP או אולי מרתק אותך לעבור בעצמך תהליך NLP אני רוצה להמליץ לך על ספרי החדש: "להפוך לאומן החיים הטובים באמצעות NLP".

זהו ספר בן כ-400 עמודים המחולק לשני חלקים. בחלק הראשון אתה תמצא פירוט מלא על הנחות היסוד, הכלים, השיטות והפיתוחים החדשים ביותר הקיימים בNLP נכון להיום 2014.
בחלק השני תמצא 20 תהליכים מובנים לעבודה אישית ליצירת שינוי בתחומי חייך השונים ולהשגת מטרות שמלהיבות אותך.

לספר מוצמדת מתנה ייחודית – צמיד אנרגיה מיוחד שמעבר לשימושיו לחיזוק האנרגיה הפיזית והמנטלית הוא מהווה חלק אינטגרלי מתהליכים רבים המוצגים בספר ומשמש ככלי חיזוק להטמעת עמוקה בתת המודע של המטרות אותן אתה רוצה להשיג.

מחיר מיוחד למזמינים - 95 ש"ח בלבד!!!

 

את הספר  להפוך לאומן החיים הטובים 

ניתן לרכוש ברשתות הספרים סטימצקי
וצומת וספרים וברכישה ישירה אצל קרולין : 054-5251717 

 

למשלוח תגובות ליוסי קדמי

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.