תשוקה - הכוח הסודי להצלחה

תהיתם פעם בליבכם מדוע כילדים אנחנו מלאי תשוקה, התלהבות וסקרנות ומדוע אצל רובנו זה דועך עם השנים? 

יש כאלו שיאמרו , "אלו עובדות החיים, אתה מתבגר ומבין שהחיים אינם פשוטים",נשמע מאוד נכון ואמיתי, לא?

כאשר אני מביט בנכדות שלי, גל ובר, אני נפעם מההתלהבות, והסקרנות שלהן לשחק וללמוד דברים חדשים, בכל פעם שאני ממציא להן איזה משחק חדש זה מרגש לראות את הלהט בעיניים שלהן את הדריכות וההתלהבות הפורצת מהן. כאשר גל בת ה-9 לוקחת את הסמארטפון לראשונה בחייה ובתוך שניות מבינה כיצד לגלוש באמצעותו, אני נדהם מאיפה הידע הזה? מאיפה היכולות המדהימות האלו? "מאיפה" אני שואל אותה "טוב מאיפה את יודעת לעשות את זה?" , אין לה מושג, היא פשוט יודעת.

כאשר היינו ילדים כל אחד מאיתנו חווה את החוויה הזו.

כילדים , כל אחד מאיתנו חווה בצורה טבעית את התשוקה לקום ולהתחיל ללכת, את הסקרנות לשמוע מה אבא ואמא אומרים, את ההתלהבות ללמוד לרכב על אופניים, זה פשוט הטבע שלנו.

עד ליום בו התחלנו לשמוע משפטים כמו: "תפסיק להתלהב יותר מידי תתבגר ותהייה רציני".

אם אתם כמוני אתם מכירים את האמירה הזו או דומות לה. כילד הייתי מאוד אנרגטי ונלהב, אך ככול שהתבגרתי הקפידו הוריי להפחית ולצנן את ההתלהבות הטבעית שלי, הם האמינו שהדרך הנכונה לעשות דברים היא כאשר אתה רציני, להתמקד בקשיים והבעיות ותמיד להיות מוכן לגרוע מכל - הם האמינו שזו הדרך הנכונה להסתדר ולהצליח בחיים.

וכך, שנים נאבקתי בנטיית הלב שלי להתלהב, שנים דיכאתי את זה וחזרתי ואמרתי לעצמי "די, אתה כבר לא ילד , תפסיק להתרגש , תפסיק להתלהב", וכך עם השנים , אט אט, פיתחתי לעצמי התנהגות יותר אדישה, מרוחקת, אותה התנהגות שביטאה עבורי בגרות ורצינות. דיכאתי את הטבע שלי עד שהגעתי לנקודה בה כבר כמעט שכחתי "מי אני באמת, מהו הטבע האמיתי שלי".

רבים שאני מכיר ממשיכים כך לחיות את חייהם, מתוך מחשבה שזו המציאות. 

לפני מספר ימים , בהרצאה שנתתי בבית החולים תל השומר, נגשה אלי אישה כבת 60 ובמבט עצוב הביטה אלי ואמרה: \" החיים לימדו אותי לא להתרגש יותר מידי כי אז הנפילה כואבת הרבה פחות", שאלתי אותה:"אילו הייתה אפשרות כן להתרגש ולהתלהב, האם היית רוצה להרגיש את זה?" התשובה שלה הייתה:"אסור לי".

 אסור לי - זה המסר שרבים מאיתנו קולטים בגיל מסויים , ומתנהגים ופועלים כאילו זו אמת מוחלטת. מאמצים לעצמם אמונות כמו: להתלהב זה ילדותי, אדם מבוגר הוא רציני ומחושב. יחד עם זאת התשוקה הטבעית שבנו מחפשת דרך החוצה, היא ממשיכה לבעבע בתוכנו.

כאשר אתה מחובר אל כוח התשוקה הטבעית שקיים בך, אתה מחובר לידע אינסופי,

העדות לכך עבורי אלו נכדותיי גל ובר, כאשר בר מתיישבת מול המחשב ואני רואה בעיניה את ההתלהבות אני מבין כיצד זה שהיא יודעת לגלוש ולהפעיל תוכנות מתוחכמות בגיל כל כך צעיר.

היא מחוברת אל כוח אדיר, כוח אין סופי היא מחוברת לכוח התשוקה.

התשוקה היא הכוח הטבעי החזק ביותר הקיים בכל אחד מאיתנו , מתן ביטוי לתשוקה הוא מימוש הייעוד הטבעי שלנו. דמיינו לעצמכם מה זה לקום בכל בוקר ולהרגיש את התשוקה הזו? 

באנגלית התלהבות מקורה מצרוף המילים היווניות שמשמעותן" כמו אלוהים".להתלהב פירושו להתחבר למקורות עוצמה, כוח, ידע ודברים רבים נוספים המאפשרים לך להצליח בקלות ובמהירות עוד הרבה יותר גדולה מכפי שאתה יכול לדמיין. 

כאשר אתה פוגש אדם כריזמטי תמצא שהוא מלא תשוקה והתלהבות, כל אחד מאיתנו חווה את התחושות האלו מידי פעם. אבל, דמיין לעצמך מה זה לקום בכל בוקר ולחוש בתשוקה הזו, לחוש את ההתלהבות לקראת יום נפלא נוסף..... וכך יום אחר יום..... של חיים נפלאים! 

יש כאלו שיגידו : "זה בלתי אפשרי",

אל תאמין להם! הם פשוט לא מכירים את האפשרות הזו.אף אחד לא לימד אותם איך לעשות את זה. 

"שום דבר גדול לא היה יכול לבוא לידי מימוש ללא התלהבות" ראלף וואלדו אמרסון  

השאלה המתבקשת עכשיו היא: איך עושים את זה?

תחשבו עד כמה השאלה הזו היא טבעית ונראית נכונה.

רובנו הורגלנו לשאול את שאלת ה"איך" ולבדוק האם זה אפשרי עבורי או לא? כך שבמידה והתשובות אינן מספקות אתה מניח שזה בלתי אפשרי וזונח את הרעיון.

לדוגמא: עולה בך המחשבה , אני רוצה לנסוע לטיול של חודש במזרח הרחוק, מיד עולות מחשבות, איך אני אעשה את זה? מה עם הילדים? מאיפה אשיג את המימון? ומה עם העבודה... עד לנקודה שאתה אומר: "זו סתם פנטאזיה , אין לי אפשרות לעשות את זה" וזונח את המחשבה הזו. 

כאשר אתה בודק מהו הדבר המשותף לכל פורצי הדרך בכל תחום – אתה מוצא שלכולם הייתה תשוקה והתלהבות. האנשים שהגשימו את החלומות הגדולים שלהם – הצליחו כי הייתה בהם תשוקה והתלהבות. הממציאים הגדולים ביותר הצליחו כי הייתה בהם תשוקה והתלהבות.האנשים המצליחים האלו התעסקו פחות ב"איך" ויותר ב"מדוע זה מלהיב ומרגש",

הם בצורה טבעית העצימו את התשוקה שהרגישו עד לנקודה שבה לפתע נפתחת בפנייהם נקודת מבט חדשה, פתאום ברור מה ואיך לעשות כדי להפוך את החלום למציאות.

הרגע הזה הוא רגע של קסם.

הקסם הזה כבר קרה לכולנו בעבר מבלי שידענו את זה, באותם מצבים בהם הייתה תשוקה גדולה לדבר מסויים, ומן תחושה שאין דבר שיכול לעצור אותנו מלהשיג את זה. 

לכן, השאלה החשובה, אינה "איך", אלא \"עד כמה ומדוע זה מלהיב כל כך לחיות את החיים בצורה הזו? מה זה יאפשר בעתיד? אלו דברים שמנענו מעצמנו בעבר יתאפשרו עכשיו? איזו השפעה תהייה לזה על המשפחה? איזו דוגמא נשמש עבור ילדנו? 

ישנו חוק שנקרא "חוק פארטו" חוק 80-20, רבים מכירים אותו מתחומים אחרים בחיים, חוק זה מתקיים גם בהקשר של תשוקה,

80% מההצלחה טמונה בתשוקה וההתלהבות ורק 20% ב"איך" לעשות את זה, יש כאלו שמאמינים שהיחס הוא גדול יותר 90:10 ויש המאמינים שזה אפילו 99:1

 בכל מקרה המסקנה ברורה: תשוקה היא סוד ההצלחה בכל תחום.

למשלוח תגובות ליוסי קדמי

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.