מה זה טיפול בשיטת NLP

יותר ויותר אנשים פונים למנחי NLP שיעזרו להם להשיג את מטרותיהם ולהשתחרר ממצוקות והתנהגויות שמגבילות אותם וליצור לעצמם חיים טובים יותר.

מטרתו של מאמר זה לעזור לרבים אלו לקבל מידע חשוב וליצור בהירות מלאה לגבי טיפול NLP , כיצד מתנהל מפגש, מה תפקידו של המנחה, מדוע הוא נקרא מנחה ואינו נקרא מטפל ושאלה נוספת חשובה שלעיתים נשאלת הכיצד יכול מנחה NLP שקיבל הכשרתו בקורס לעשות עבודה שמבצע פסיכולוג שקיבל הסמכתו האקדמאית אחרי 4-6 שנות לימוד והתמחות.

אז בואו ניצור בהירות כדי לתת מענה אחת ולתמיד לכל השאלות החשובות הללו.

 

מה מאפיין את ה- NLP

NLP והתהליכים השונים אינם המצאה אלא תגלית. תגלית כיצד אנשים שעשו שינוי והגיעו להשגים מצוינים הצליחו לעשות זאת. את הדרך בה הצליחו לעשות exsselentשינוי הפכו מפתחי ה- NLP לתהליכים מובנים הבנויים בשלבים.

ההנחה המובילה ב NLP היא שאם אדם מסוים הצליח בכל תחום בצורה בולטת, ניתן ללמוד את הפעולות שעשה ואיפשרו את ההצלחה ולהפוך אותן לתהליך מובנה שלב אחר שלב אותו ניתן ללמד אחרים ושבאמצעותו כל אדם יוכל להפיק גם כן תוצאות מצוינות.

מתוך הלמידה הזו של המצוינות האנושית למעשה התפתחה גישה הגורסת שאת המצוינות האנושית ניתן ללמד כתהליכים מובנים כך שכל אדם יכול להגיע להשגים מצוינים בתחומים שונים, התחום הבריאותי, התחום הנפשי, התחום הכלכלי וכל תחום אחר.

 

מדוע קוראים לזה הנחייה ולא טיפול

מפגש עם מנחה NLP אינו מפגש טיפולי. ב- NLP המפגש נקרא "מפגש הנחייה".

ההנחה הבסיסית ב- NLP היא שהאדם בעיקרון אינו מקולקל ואינו זקוק לתיקון. זה נכון שבמצבי חיים שונים איננו משיגים את מה שאנחנו רוצים, אך ההנחה ב- NLP שכל מה שקורה בחיינו אלו השגים בלתי מודעים שלנו, ובכל מצב כזה יש לנו רווח מסוים ובמצבים רבים הרווח הוא בלתי מודע וניסתר מאיתנו..

למה הכוונה?

אם אני חש דיכאון ההנחה ב- NLP היא שקיים בי איזה חלק עמוק , בלתי מודע שיוצר את תחושת הדיכאון, לחלק הזה יש איזו כוונה ביצירת הדיכאון, מאחר והחלק הזה הוא חלק פסיכולוגי בי, המטרה שלו היא להשיג עבורי משהו, כלומר יש איזה רווח מסוים..

יש כאלו שתחילה קשה להם לקבל את הרעיון הזה, הם יכולים לומר "אתה אומר שאני יוצר את הדבר הזה שכואב לי ומציק לי, שיש לי רווח מאחורי זה?" , נכון, תחילה קשה לקבל זאת, אבל כאשר אתה מבין שקבלת הנחה זו היא למעשה קבלת ההנחה שאתה זה שמייצר את הבעיה, וכיוצר ואחראי לבעיה יש לך את הכוח לשנות אותה, כלומר הנחה זו מעניקה לך כוח עצום לחולל שינויים בחייך ולחיות את החיים שאתה רוצה וראוי לחיות אותם.

אם אתה מקבל את הגישה הזו המשמעות היא שהדיכאון למרות שהוא משהו שבצורה מודעת איננך רוצה בו , אולם מאחר והוא נוצר מפעולה של חלק שקיים בך, משמע הדיכאון הוא ביטוי להצלחה של החלק הזה להשיג את מטרתו, ומאחר והחלק הזה הוא חלק ממנך - זהו גם ביטוי להצלחה שלך.

אחת הדוגמאות המצוינות ליכולת האנושית הפנומינלית זו ה"פוביה" .     

phobiaפוביה היא ביטוי ליכולת אנושית יוצאת דופן, פוביה כידוע אינה נוצרת בתהליך ארוך אלא בהבזק של רגע בו האדם חווה חוויה שלילית קשה, והפוביה הזו מלווה את האדם במשך שנים רבות , על פי גישת ה- NLP זה ביטוי ליכולת מדהימה שקיימת באדם, זה ביטוי לזכרון פנומינלי, זה ביטוי ליכולת התמדה ויכולות רבות נוספות, עכשיו דמיינו לעצמכם שהייתה לנו אפשרות לקחת יכולות אלו ולהפנות אותן למקומות יעילים יותר, נניח לקחת את יכולת ההתמדה הזו ולהפנות אותה לקריירה שלנו או לאהבה בזוגיות שלנו , אילו אפשרויות מדהימות היו נפתחות - זו גישת NLP לכל התנהגות אנושית.

בראייה הזו של NLP כל אחד הוא סיפור הצלחה בעל יכולות ועוצמות , הוא בוודאי אינו מקולקל ואינו זקוק לתיקון, הוא זקוק להנחייה כיצד להפנות את כל העוצמות הקיימות בו למקומות יעילים יותר עבורו , מקומות שישרתו ויקדמו אותו וזה בדיוק מה שעושה ה- NLP .


לכן מנחה NLP אינו נקרא מטפל אלא מנחה, ותהליך NLP אינו נקרא טיפול אלא מפגש הנחייה.

 

כיצד מתבצעת הנחיית NLP

מפגש הנחיית NLP הוא מפגש ממוקד מטרה בו המנחה שהוסמך לכך מנחה את האדם בתהליכי NLP שמטרתם לפתוח בפני האדם אפשרויות חדשות שיעזרו לו להשיג את המטרה שהוגדרה.

כאמור גישת ה- NLP מתייחסת לכל דבר שקורה כביטוי לכוחות הקיימים באדם. ההנחה היא שכוחות אלו פועלים כדי להשיג מטרה מסוימת ומנחה NLP מיומן עוזר לאדם להפנות כוחות אלו לפעולות יעילות יותר שיקדמו אותו.

במהלך המפגש המנחה מתייחס לכל תופעה, התנהגות, הרגל וכד' כביטוי של כוח רב עוצמה ועוזר לאדם ליצור מערכת יחסים פנימית חדשה ולרתום כוחות האלו להשגת המטרות החשובות לו.

מנחה NLP אינו מחפש במהלך המפגש הפרעות או בעיות.
מנחה NLP אינו מנתח את נפשו של האדם,
מנחה NLP אינו מתיימר לדעת מה קורה לך במוחך ובנפשך,
מנחה NLP מנחה אותך בתהליכים מובנים שלמד שמטרתם לפתוח בפנייך אפשרויות חדשות כך שתוכל ליצור את השינוי אותו אתה רוצה לבצע..

מטרת מפגשי NLP אינו לחשוף את הסיבות שגרמו להתנהגות הבעייתית שלך, נהפוך הוא, NLP גורס שכאשר אתה מתמקד בעבר וחווה אותו שוב במחשבותייך ודמיונך באמצעות שיחות אתה בעצם מעמיק עוד יותר את הדבר ממנו אתה רוצה לשנות או להשתחרר.

שיחות NLP על העבר מתמקדות בשינוי הגישה לארועי העבר כארועים שיש בהם למידה ויש בהם כוחות ועוצמות , וכאשר האדם חווה כך את חוויות העבר נפתחת בפניו אפשרות חדשה לגבי העתיד.

המיקוד במפגשי NLP הוא בעתיד, מה היית רוצה שיקרה בעתיד בשונה ממה שהתרחש בעבר או מתרחש בהווה.
כל מפגש NLP ממוקד מטרה, המטרה היא תמיד מתייחסת לעתיד, כשהשאלה הנשאלת היא מה כאשר יקרה יגרום לך לסיפוק.
מנחה NLP עוזר לאדם להפוך את המטרה כאמור למטרה מעוצבת כהלכה.

מטרה מעוצבת מורכבת מכמה מרכיבי יסוד:unlimit

  • היא מוגדרת בצורה חיובית
  • היא ספציפית וניתנת למדידה
  • היא ניתנת להשגה ונמצאת בשליטת האדם
  • ההפסדים והרווחים מהשגתה ברורים ומקובלים

לאחר שהוגדרה מטרת הפגישה, מנחה NLP מנחה את האדם באחד מתהליכי NLP המתאימים להשגת המטרה הספציפית.

מאחר ומפגשי NLP מבוססים על מטרה ממוקדת כאמור ועל תהליך מובנה המסייע לאדם להשיגה, ומאחר וההנחה היא שבאדם יש כוחות ועוצמות המאפשרים לו להשיג את מטרותיו, מסיבות אלו תהליכי NLP יכול להיות קצרים מאוד.
תהליך NLP יכול להמשך 3-4 מפגשים ולעיתים אפילו פחות.

זו גם תשובה לשאלה: הכיצד מנחה שעבר קורס NLP יכול לעשות עבודה של פסיכולוג שלמד שנים רבות?
מנחה NLP למד כיצד לעזור ללקוח שלו לאפיין את המטרה החשובה לו להצלחה והוא למד תהליכים מובנים שלב אחר שלב המסייעים לאדם להתחבר לכוחות והידע הטמון בו ולחולל שינויים עמוקים שמביאים לתוצאות במציאות.
מנחה NLP מיומן אינו נכנס לניתוחים פסיכולוגיים ואינו מעמת את האדם עם ארועי העבר שלו, מנחה מיומן מוביל את האדם בתהליך שעוזר לאדם להיפתח לאפשרויות חדשות.

יותר מזה, מפגש NLP יכול להתקיים מבלי כניסה לתוכן בכלל, המנחה יכול להנחות את הלקוח שלו תהליך עמוק שמחולל טרנספורמציה מבלי להיכנס לפרטים אלא רק להיצמד לתהליך.
לפני מספר שנים הנחיתי אישה צעירה בתהליך NLP , היא בקשה שלא להיכנס לתוכן כך שאני עצמי לא ידעתי על מה היא עבדה. כמה חודשים לאחר המפגש היא התקשרה אלי ובקשה לשתף אותי שבתהליך שהנחיתי אותה היא עבדה על היכולת שלה להביא ילד לעולם, לאחר שרופאים אמרו לה שלא תוכל ללדת, ואני רוצה לבשר לך, היא אמרה, שאני בהריון.
התרגשתי מאוד לשמוע זאת וחשבתי בליבי איזו עוצמה יכולה להיות גם לתהליך בו אין כניסה לתוכן, רובנו חונכנו שתהליך נפשי כדי שהוא יהיה עמוק יש להיכנס לכל הפרטים וככול שאתה מעמיק יותר בפרטים כך התהליך עמוק יותר והשינוי אפשרי יותר - גישת NLP מזמינה אותך לשנות אמונה זו, הגישה ב- NLP היא שכדי שתהליך יהיה עמוק אין צורך להעמיק בפרטים, יש צורך בתהליך שמחולל שינוי ברמות העמוקות, יותר מזה רבים מאמינים שתהליך נפשי ככול שהוא ארוך יותר הוא עמוק יותר ויסודי יותר, גישת NLP שונה לחלוטין, NLP גורס ששינוי עמוק ויסודי יכול להתרחש במהירות כאשר אתה יודע כיצד לבצע אותו.
הדבר דומה לנסיעה מישראל לאמריקה בתחילת המאה ה-20 נסיעה כזו הייתה אורכת שבועות של מסע מתיש באוניה, כיוון שאפשרות הטיסה עדיין לא הייתה קיימת, היום עם הטכנולוגיה החדשה אתה עושה את זה בתוך מספר שעות, האם יעלה על הדעת שמישהו יאמר שזה מהיר מידי ולא בטוח, או לא אמיתי?

 

מה מאפיין מנחה NLP מיומן

 

מנחה NLP בא עם גישה שכל הידע קיים באדם, תפקידו הוא לעזור לאדם להתחבר לעוצמות ואל הידע הזה שקיים בו.

הדימוי בו אני אוהב להשתמש להמחשת תפקידו של מנחה NLP לקוח מהים, אוניות ענק המגיעות ממסעותיהן באוקיאנוסים האינסופיים כאשר הן מגיעות לנמל אין באפשרותן להיכנס או לצאת ממנו מבלי עזרתן של דוברות קטנות, הדוברה עוזרת לאוניית הענק לנתב את דרכה מחוץ לנמל ומשם ממשיכה לשייט לאוקיאנוסים האינסופיים אליהם הדוברה אינה מגיעה, מערכת יחסים זו בין הדוברה לאוניית הענק היא בדיוק מהלך מפגש הנחיית NLP בין המנחה לאדם.
ולכן המנחה אינו צריך להיות בעל ידע בתחום בו הוא מנחה את האדם, מאחר וכל הידע קיים באדם.

מנחה NLP אינו מייעץ דבר , בניגוד אולי לפסיכולוגים שלעיתים כן מייעצים לאדם, מנחה NLP משקף לאדם , עוזר לו להתחבר לעוצמות והכוחות הטמונים בו , hopeואלו עוזרים לאדם להתחבר אל הידע הקיים בו.

ההנחה של מנחה NLP היא שאין אדם בעולם היודע טוב יותר מה מתאים ונכון לאדם מאשר האדם עצמו.

מנחה NLP לומד במהלך קורסי ההסמכה כיצד לעזור לאדם למקד את המטרה החשובה לו להשגה, ולומד תהליכים מובנים שמטרתם לעזור לאדם לנצל את הכוחות הקיימים בו ובאמצעותם לחולל את השינוי המבוקש ולהשיג את המטרה הנכספת.

מנחה NLP מיומן יוצר עבור הלקוח שלו מרחב של קבלה, הכלה, הקשבה והעצמה כך שהלקוח מרגיש בטוח ומוגן ומאפשר לעצמו להתמסר לתהליך השינוי.

 

איך תוכל לדעת שזה מתאים לך

יש מספר דברים שכדאי להתייחס אליהם בבחירת המסלול המתאים. האם הגישה בטיפול מתאימה לי? מה מספר המפגשים הצפוי? מהם אמצעים בהם משתמש המטפל? באלו הטכניקות משתמש המטפל?

אחת הדרכים המומלצות ביותר לקבלת מענה לשאלות אלו ואחרות היא להתייעץ עם אנשים שונים שעברו תהליכים במסגרות השונות ולשמוע מהם כיצד התהליך שעברו עזר להם לחולל שינוי בחייהם? תוכל לשאול כיצד ספציפית השינוי הזה בא לידי ביטוי בחיים שלהם, כיצד הרגישו לאורך התהליך,כמה מפגשים נדרשו כדי שיהיו תוצאות במציאות וכו'.
מהתשובות שתקבל תוכל לאסוף מספיק מידע שיסייע לך לקבל את ההחלטה הנכונה עבורך ביותר.

 

10 סימנים שיעזרו לך לבחור בהנחיית NLP :

1. אתה מעדיף לפתור את הבעיה ופחות לספר על העבר שלך
2. אתה רוצה להתמקד במטרות חשובות ולהשיג אותן
3. אתה רוצה להשתחרר מהמצוקות ופחות להבין את הסיבות
4. אתה אינך רוצה להיות תלוי באחר אלא להיות המוביל של חייך
5. אתה רוצה ללמוד כלים שישמשו אותך בעתיד במצבי קושי שונים
6. אתה רוצה להשיג את מטרתך במינימום פגישות
7. אתה ממוקד יותר בהווה ובעתיד ופחות בארועי העבר
8. אתה מאמין בכוחו של המוח האנושי לחולל שינוי במהירות
9. אתה מאמין שכאשר יודעים כיצד לעשות זאת - שינוי יכול להתחולל במהירות.
10. אתה מוכן לקבל את ההנחה שכל הידע טמון בך ואינך זקוק לייעוץ

 

 

 להורדת המאמר כקובץ PDF או להדפסה - הקישו על קישור זה

למשלוח תגובות ליוסי קדמי

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.